Обучаемите получават качествена професионална подготовка, която им дава възможност да усвоят необходимите знания и практически умения за работа в областта на управлението, поддръжката и ремонта на пътно – строителните машини и ДВГ.
Завършилите тази специалност ще могат да:
- извършват диагностика и контрол на техническото състояние на транспортната техника;
- извършват монтаж, демонтаж, центровка и регулировка на механизми, системи и агрегати на транспортната техника;
- извършват техническо обслужване и ремонт на транспортната техника;
- извършват безопасна експлоатация на пътно – строителната техника;
Обучението по тази професия е втора степен на професионална квалификация и се осъществява на модулен принцип, което дава възможност за пълно обвързване на теоретични знания с практични умения. Общият брой часове са 660 часа.
Курсът „Пътностроителна техника“ е изготвен от професионалисти, които разполагат с дългогодишен практически опит в областта. Теоретичният и практически материал е съобразен с изискванията, поставени от НАПОО, а също и с най-новите и модерни практики, прилагащи се при тази професия.
Учебният план дава възможност:
Лицето, придобило втора степен на професионална квалификация по професията„Монтьор на транспортна техника“, специалност „Пътностроителна техника“, да придобие допълнителна правоспособност за:
- управление на МПС от категории „В“ и „Ткт“ съгласно изискванията на Наредба № 37 от 2002 г. на министъра на транспорта и съобщенията за условията и реда за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство и условията и реда за издаване на разрешение за тяхното обучение (ДВ, бр. 82 от 2002 г.);
- машинист на пътностроителни машини съгласно изискванията на Правилника за добиване на правоспособност за машинисти (ДВ, бр. 20 от 1967 г.);
- машинист на багери, предназначени за работа с кука, грайфер или електромагнит, съгласно изискванията на Наредба № 1 за реда и условията за придобиване и признаване на правоспособност за упражняване на професии по управление на товароподемни кранове и подвижни работни площадки, издадена от министъра на образованието и науката и министъра на труда и социалната политика (ДВ, бр. 28 от 2002 г.).
- На избор (един от двата варианта) на учебни предмети с общ хорариум 60 учебни часа от раздел Б – Избираема професионална подготовка, в зависимост от желанието и/или специфичните потребности на обучаемия/заявителя на обучението.
Завършилите обучението си по тази професия могат да работят в:
Автосервизи;
Фирми за пътно поддържане;
Фирми –вносители на пътно строителни машини ;
Фирми, изпълняващи дейности свързани със строеж на пътища;
Собствена фирма за ремонт на пътно строителни машини;
Необходими документи за записване в курс:
- копие от диплома за завършено образование;
- копие от лична карта ( декларация за съответствие на имената при необходимост );
- медицинско свидетелство;
- снимки паспортен формат – 2 бр.;
- заявление по образец;
След проведен изпит, на успешно завършилите издаваме : „Удостоверение за професионално обучение” ( обр. 3-37 на МОН) или „Свидетелство за професионална квалификация” ( обр. 3-54 на МОН) .И двата документа са валидни в страните от ЕС след съответния превод и легализация.
Характеристики на курса
- Лекция 0
- Тест 0
- Продължителност Lifetime access
- Ниво на умение All levels
- Ученици 0
- Оценки Да